dc.description.abstract |
У 2023-2024 р.р. в умовах дослідного поля кафедри генетики, селекції та захисту рослин Львівського національного університету природокористуван-ня, яке розташоване на темно-сірих опідзолених легкосуглинкових ґрунтах зони Лісостепу західного, проведені експериментальні дослідження із вивчення нематодостійких сортів картоплі вітчизняної і зарубіжної селекції за комплексом господарсько-цінних ознак. Вивчали 12 сортів картоплі, створених селекційними установами України: ранні – Дніпрянка (контроль), Ластівка, Пролісок, Скарбниця; середньоранні – Водограй (контроль), Левада, Партнер, Поляна; середньостиглі – Воля (контроль), Західна, Предслава, Слов’янка і 6 сортів зарубіжної селекції: ранньостиглі – Беллароса, Імпала; середньоранні – Санте, Тайфун; середньостиглі – Гранада, Тоскана. Усі сорти картоплі, що використані для досліджень, включені у Державний реєстр сортів рослин, рекомендованих для поширення в Україні. Мета досліджень полягала у проведенні оцінки вітчизняних і зарубіжних нематодостійких сортів картоплі за господарсько-цінними ознаками і за її результатами виділення тих сортів, які найкраще адаптовані до ґрунтово-кліматичних умов зони Лісостепу західного для вирощування в місцях поширення золотистої цистоутворюючоїї картопляної нематоди у різних категоріях господарств.
В середньому за 2023-2024 рр. найвищу врожайність забезпечив ранньостиглий нематодостійкий сорт української селекції Скарбниця – 34,5 т/га і сорт німецької селекції Беллароса -36,5 %, що відповідно на 3,5 і 5,5 т/га, або на 11,2 і 17,7 % більше від урожайності сорту-контролю Дніпрянка – 31,0 т/га.
У групі середньоранніх сортів кращим серед вітчизняних сортів був сорт Поляна – 38,9 т/га проти 32,3 т/га у контролю Водограй, а серед інземних – сорт Тайфун польської селекції - 38,6 т/га, що 6,4 т/га або 19,5 % більше урожайності контролю.
Найвищу урожайність у середньостиглій групі показав новий нематодостійкий сорт картоплі української селекції Предслава – 41,1 т/га, що більше на 5,5 т/га або 15,4 % від показників контрольного сорту Воля – 35,6 т/га. Нематодостійкі сорти цієї групи стиглості зарубіжної селекц- ії істотно поступалися контролю за рівнем врожайності бульб (Тоскана – 29,4 т/га), або були на рівні контрольного сорту (Гранада – 36,5 т/га).
Найбільш рентабельним є вирощування ранньостиглих сортів Скарбниця (рівень рентабельності 192,2 %) і Беллароса (201,6 %), середньо-ранніх сортів Поляна (205,1 %) Тайфун (203,5 %), середньостиглих сортів Предслава за рівня рентабельності 216,7 % і Тоскана (201,6 %).
Господарствам різних форм власності зони Лісостепу західного для вирощування в місцях поширення золотистої цистоутворюючоїї картопляної нематоди пропонуємо вирощувати наступні нематодостійкі сорти вітчизняної і зарубіжної селекції, які добре адаптовані до ґрунтово-кліматичних умов даної зони і, поряд із нематодостійкістю, характеризуються іншими цінними господарськими і біологічними ознаками: ранні – Скарбниця (Україна), Беллароса (Німеччина); середньоранні Поляна (Україна) і Тайфун (Польща) середньостиглі – Воля (Україна), Предслава (Україна), Тоскана (Німеччина). |
uk_UA |